Menu

Piotr Ratajczak

Piotr Ratajczak

Absolwent Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Konsultant Programowy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Dyrektor Artystyczny i pomysłodawca Festiwalu Debiutów Reżyserskich „M-Teatr „ w Koszalinie, były dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz wieloletni członek komisji artystycznej Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie.

Wyreżyserował około 30 spektakli na kilkunastu scenach polskiego teatru min. w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Olsztynie, Wałbrzychu, Katowicach, Sosnowcu, Opolu. W polskim teatrze rozpoznawany jest jako twórca inspirujący się literaturą reportażu i dokumentu („Kolaboranci” wg Angeliki Kuźniak w Opolu, „Biała siła czarna pamięć” Marcina Kąckiego w Białymstoku, „Czeski Diplom” Mariusza Szczygła we Wrocławiu,  „Żeby nie było śladu” Cezarego Łazarewicza  w Warszawie), inspirujący się i przekładający na teatralną rzeczywistość scenariusze filmowe ( Wodzirej, Bez znieczulenia, Piszczyk, Aktorzy prowincjonalni, Dziewczyny do wzięcia) we współpracy z cenionymi polskimi dramaturgami (Piotr Rowicki, Artur Pałyga, Jan Czapliński). Sięga też po klasykę we współczesnej estetyce („Ryszard III” Szekspira, „Kartoteka” Różewicza, „Szewcy” Witkiewicza, „Tango” Mrożka) oraz literaturę dla młodzieży ( „Sposób na Alcybiadesa” Niziurskiego,”Stawiam na Tolka Banana” Adama Bahdaja) . W swoich realizacjach skupia się na gorących tematach społeczno-politycznych (np.„Biała siła, czarna pamięć” „Bez znieczulenia”  „On wrócił”) lub dotyczących kontrowersji najnowszej historii.

Piotr Ratajczak otrzymał wiele nagródy i wyróżnień za najlepszą reżyserię i najlepszy spektakl na festiwalach : nagroda za reżyserię i najlepszy spektakl na Festiwalu  „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu ( Biała siła, czarna pamięć oraz za Czeski Diplom) , Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ( „Tato nie wraca”, „Chłopiec malowany”, „Obywatel Piszczyk”).Nagroda Publiczności dla „Czeskiego Diplomu” na Festiwalu Raport w Gdynii, Nagroda Publiczności dla „Niewiernych” na Festiwalu Fanaberie Teatralne w Wałbrzychu.a także Nagroda Marszałka Zachodniopomorskiego : „Zasłużony dla miasta Szczecina”.

Spektakle Ratajczaka wielokrotnie prezentowane były na najważniejszych polskich festiwalach min: Boska Komedia w Krakowie , Raport w Gdyni, Warszawskie Spotkania Teatralne, Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu, Interpretacje w Katowicach, Kontrapunkt w Szczecinie, Opener Festival w Gdynii, Metafory rzeczywistości w Poznaniu, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy itd.

Organizator

Producent

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Partnerzy

Patroni medialni