Menu

Sebastian Ryś

Sebastian Ryś

Urodził się we Wrocławiu w 1986 roku, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor, wrażliwy interpretator romantycznych bohaterów. Zadebiutował jeszcze podczas studiów rolą Stanisława Ignacego Witkiewicza w autorskim przedstawieniu Andrzeja Marii Marczewskiego „Witkacy jest do X-tej” z muzyką Marka Dyjaka. Współpracował z Teatrem Nowym w Słupsku i Teatrem Staromiejskim w Warszawie. W Płockim Teatrze Dramatycznym dał się poznać jako S.B. w spektaklu Szymona Bogacza "Trzech mężczyzn w różnym wieku" w reżyserii Julii Mark, a także tytułowym "Hamletem" W. Szekspira w reżyserii Marka Mokrowieckiego.  Autorytety zawodowe, które miały na niego wpływ: Mariusz Benoit, Maciej Dejczer czy Feliks Falk. Na swoim koncie ma role filmowe i serialowe. W poszukiwaniu swoich bohaterów sięga do teatru radiowego oraz do krótkometrażowych własnych produkcji.

Swoją rolą w monodramie Zupa rybna w Odessie, wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera. Monodram nagradzany:

 

Główna nagroda na Festiwalu Strzała Północy w Koszalinie.

Główna nagroda XLIII Tyskie Spotkania Teatralne

Dwie nagrody Jury – Solo Olsztyn OSTJA

Grand Prix – Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji, WINDOWISKO, Gdańsk.

 

Beneficjent programu „Kultura Polska na Świecie”, Instytutu Adama Mickiewicza. Brał udział w międzynarodowym festiwalu United Solo w Nowym Jorku z angielską wersją monodramu „Fish soup in Odessa”.

 

 

Organizator

Producent

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Partnerzy

Patroni medialni