Menu

Zofia Posmysz

Zofia Posmysz

Pisarka, autorka scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru TV, reporterka i redaktorka radiowa. Urodziła się 23 sierpnia 1923 roku w Krakowie.

Jako osiemnastolatka trafiła jako do Auschwitz. Spędziła tam trzy lata. Przeżyła eksperymenty medyczne, marsz śmierci, pobyt w Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Jest jednym z ostatnich świadków historii, pamiętających obozowe realia. Z tamtych doświadczeń zrodziła się powieść Pasażerka, która opowiada o przypadkowym spotkaniu byłej więźniarki z dawną oprawczynią. Powieść przełożono na piętnaście języków. Miała wersję filmową, nakręconą według scenariusza napisanego wspólnie przez Posmysz i reżysera Andrzeja Munka, a wcześniej postać słuchowiska radiowego i widowiska telewizyjnego. Na jej podstawie (za wiedzą, ale bez udziału autorki) Jurij Łukin i Aleksandr Miedwiediew napisali libretto do opery Mieczysława Weinberga. Pasażerka bywa też, w Polsce i za granicą, adaptowana na scenę teatralną.

Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, współautorką i kierowniczką zespołu przygotowującego powieść radiową z życia wsi W Jezioranach.

W tym roku ukazała się książka Królestwo za mgłą Michała Wójcika w której autorka Zofia Posmysz, 70 lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć swoją historię.

Organizator

Producent

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Partnerzy

Patroni medialni