Menu

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski

Dziennikarz, reportażysta i pisarz, długoletni publicysta Gazety Wyborczej. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji. Jest autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA.

Laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Nagrody Rzeczpospolitej im. Dariusza Fikusa. Nominowany do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Nike 2010. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Jest autorem książek: Dobre miejsce na umieranie (1994) – ze wstępem Ryszarda Kapuścińskiego, Modlitwa o deszcz (2002) –  poświęconej Afganistanowi; Wieże z kamienia (2004) –  historia czeczeńska; Nocny wędrowca –  znakomite wielowątkowe dzieło, które należy do najwybitniejszych książek w dorobku pisarza, Wypalanie traw (2012), Trębacz z Tembisy (2013), Wszystkie wojny Lary (2015) –  opowieść o kobiecie z wioski na pograniczu czeczeńsko-gruzińskim, za którą nominowany był do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

Organizator

Producent

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Partnerzy

Patroni medialni